Jesteśmy na GMB
GMB

Twój uśmiech
w dobrych rękach

Stały aparat na zęby

Jedna z najbardziej znanych metod leczenia wad zgryzu opiera się na wykorzystaniu aparatu ortodontycznego stałego. Jak sama nazwa wskazuje, taki aparat zakładany jest na stałe, bez możliwości samodzielnego zdejmowania go i zakładania. Jego działanie jest bardzo precyzyjne i może zostać odpowiednio ukierunkowane, dlatego najczęściej leczy się w ten sposób poważne problemy z ułożeniem zębów.

Aparat stały składa się z trzech podstawowych elementów Są to:

  • zamki ortodontyczne (mocowane bezpośrednio do zębów)
  • łuk ortodontyczny (potocznie nazywany drutem)
  • ligatury (czyli kolorowe lub bezbarwne gumki zakładane na zamki)

Zdarza się, że zachodzi konieczność wykorzystania dodatkowych sprężynek, które z większą siłą mogą oddziaływać na zęby, aby je rozsunąć oraz łańcuszków elastycznych, które mocowane są na poszczególnych zębach i stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed ich rozsunięciem czy pierścieni zapewniających zakotwiczenie zamka ortodontycznego.

 

Stały aparat ortodontyczny - komu jest potrzebny?

Założenie stałego aparatu ortodontycznego jest polecane wszystkim pacjentom, którzy borykają się z poważnymi wadami zgryzu, niemożliwymi do skorygowania za pomocą aparatu ruchomego. Wskazania do założenia stałego aparatu na zęby obejmują przede wszystkim: tyłozgryz i przodozgryz, zgryz głęboki, zgryz otwarty i stłoczenia zębów.

Czas leczenia w dużej mierze zależy od rodzaju wady. Zwykle leczenie trwa dwa lata. Przez cały ten okres pacjent zobowiązany jest do cyklicznych kontroli u ortodonty, który w razie potrzeby może nieco skorygować ustawienie zamków. Warto pamiętać, że noszenie aparatu na zęby wiąże się z koniecznością pilnowania dokładnej higieny jamy ustnej. Wszystkie zakamarki i dodatkowe przestrzenie są miejscem, w którym gromadzą się resztki pokarmowe i jeśli nie będą systematycznie usuwane, łatwo doprowadzić do rozwoju próchnicy.

Skontaktuj się ze mną!

Specjalistyczna Praktyka Ortodontyczna lek.stom. Ewa Hornik-Pietrzyk
Specjalista Ortodonta

+48 32 253 72 56 ewa.hornik@neostrada.pl