Jesteśmy na GMB
GMB

Twój uśmiech
w dobrych rękach

Stały aparat na zęby - Katowice

Jedna z najbardziej znanych metod leczenia wad zgryzu opiera się na wykorzystaniu aparatu ortodontycznego stałego oraz aparatu ortodontycznego ruchomego. Jak sama nazwa wskazuje, taki aparat zakładany jest na stałe, bez możliwości samodzielnego zdejmowania go i zakładania. Jego działanie jest bardzo precyzyjne i może zostać odpowiednio ukierunkowane, dlatego najczęściej leczy się w ten sposób poważne problemy z ułożeniem zębów.

Aparat stały składa się z trzech podstawowych elementów Są to:

  • zamki ortodontyczne (mocowane bezpośrednio do zębów)
  • łuk ortodontyczny (potocznie nazywany drutem)
  • ligatury (czyli kolorowe lub bezbarwne gumki zakładane na zamki)

Zdarza się, że zachodzi konieczność wykorzystania dodatkowych sprężynek, które z większą siłą mogą oddziaływać na zęby, aby je rozsunąć oraz łańcuszków elastycznych, które mocowane są na poszczególnych zębach i stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed ich rozsunięciem czy pierścieni zapewniających zakotwiczenie zamka ortodontycznego.

 

Stały aparat ortodontyczny - komu jest potrzebny?

Założenie stałego aparatu ortodontycznego jest polecane wszystkim pacjentom, którzy borykają się z poważnymi wadami zgryzu, niemożliwymi do skorygowania za pomocą aparatu ruchomego. Wskazania do założenia stałego aparatu na zęby obejmują przede wszystkim: tyłozgryz i przodozgryz, zgryz głęboki, zgryz otwarty i stłoczenia zębów.

Czas leczenia w dużej mierze zależy od rodzaju wady. Zwykle leczenie trwa dwa lata. Przez cały ten okres pacjent zobowiązany jest do cyklicznych kontroli u ortodonty, który w razie potrzeby może nieco skorygować ustawienie zamków. Warto pamiętać, że noszenie aparatu na zęby wiąże się z koniecznością pilnowania dokładnej higieny jamy ustnej. Wszystkie zakamarki i dodatkowe przestrzenie są miejscem, w którym gromadzą się resztki pokarmowe i jeśli nie będą systematycznie usuwane, łatwo doprowadzić do rozwoju próchnicy.

Skontaktuj się ze mną!

Specjalistyczna Praktyka Ortodontyczna lek.stom. Ewa Hornik-Pietrzyk
Specjalista Ortodonta

+48 32 253 72 56 ewa.hornik@neostrada.pl