Jesteśmy na GMB
GMB

Twój uśmiech
w dobrych rękach

Ruchomy aparat na zęby - Katowice

Aparat ruchomy to jeden z dwóch podstawowych rodzajów aparatów, jakie wykorzystuje się w leczeniu ortodontycznym. Od aparatu stałego odróżnia go możliwość samodzielnego zdejmowania i zakładania. Aparat ortodontyczny ruchomy noszony jest tylko przez określony czas w ciągu doby, zgodnie z zaleceniami specjalisty. Zwykle zakładany jest na kilkanaście godzin – przede wszystkim na noc. Tradycyjna konstrukcja składa się z akrylowej płyty, drutów i śrubek. Zdarzają się jednak modele, które zawierają dodatkowo sprężynę czy wał akrylowy.

 

Ruchomy aparat ortodontyczny – dla kogo jest przeznaczony?

Z ruchomego aparatu na zęby korzystają najczęściej młodzi pacjenci, stąd jego powszechne zastosowanie w ortodoncji dziecięcej. Taki aparat w trakcie rozwoju i wzrostu dziecka może efektywnie korygować niewłaściwy zgryz. Najlepsze rezultaty obserwuje się u pacjentów między 4 a 12 rokiem życia. Podstawowym zadaniem aparatu ruchomego jest zahamowanie dalszego rozwoju wady, dlatego tak istotne jest jego założenie w młodym wieku. Aparaty ortodontyczne ruchome są w stanie skorygować jedynie niewielkie wady, jednak w przypadku dzieci takie rozwiązanie jest wystarczające. Jako alternatywę u dorosłych, którzy nie chcą lub nie mogą nosić aparatu stałego, stosuje się wyjmowane, przezroczyste nakładki ortodontyczne.

Zaletą zastosowania ruchomych aparatów na zęby jest możliwość rozpoczęcia leczenia w młodym wieku. Dają one również komfort wynikający z możliwości zdjęcia aparatu w określonych sytuacjach, a także nie sprawiają problemów z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, który często dotyka szczególnie młodych pacjentów, u których wdrożono leczenie ortodontyczne aparatem stałym.

Skontaktuj się ze mną!

Specjalistyczna Praktyka Ortodontyczna lek.stom. Ewa Hornik-Pietrzyk
Specjalista Ortodonta

+48 32 253 72 56 ewa.hornik@neostrada.pl