Jesteśmy na GMB
GMB

Twój uśmiech
w dobrych rękach

Profilaktyka ortodontyczna - Katowice

Profilaktyka ortodontyczna obejmuje działania mające zapobiec powstaniu i rozwojowi wad zgryzu. Im wcześniej rozpoczęta, tym mniejsza szansa na pogłębienie się problemów z uzębieniem. Powinna zostać wdrożona już od najmłodszych lat. Profilaktykę można podzielić na trzy kategorie:

  • wczesna, czyli zapobieganie powstaniu czynników zagrożenia
  • wtórna, likwidowanie nawyków prowadzących do zagrożenia
  • metafilaktyka opierająca się na usunięciu zaburzenia i niedopuszczeniu do powstania poważniejszych wad

Jak uniknąć poważnych problemów ortodontycznych, laryngologicznych i logopedycznych? Należy stosować się do zaleceń ortodonty dziecięcego i od najmłodszych lat uświadamiać dziecku, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej szczególnie aparat ortodontyczny stały. Profilaktyka ortodontyczna jest jedną z bardzo ważnych gałęzi świadczonych przeze mnie usług. Gwarantuję pełną pomoc w tym zakresie.

Warto mieć na uwadze fakt, że dotyczą działaniom profilaktycznym poddaje się nie tylko małych pacjentów. Profilaktyka jest wskazana także dla dorosłych, zwłaszcza jeśli noszą aparat ortodontyczny, który wymusza nienaganną higienę jamy ustnej.

 

Profilaktyka a retencja

Chociaż profilaktyka i retencja według ogólnej definicji sprowadzają się do tego samego, czyli zapobiegają powstaniu wad, to stosowane są w całkowicie odmiennych okolicznościach. Profilaktyka powinna zostać wdrożona jeszcze zanim rozwiną się problemy ze zgryzem, retencja zaś to ostatni etap leczenia ortodontycznego. Aparaty retencyjne pomagają w utrzymaniu efektów leczenia i zapobiegają ponownym nawrotom wady. Istnieje wiele modeli, które stosowane są w zależności od rodzaju oraz przyczyn powstania problemów ze zgryzem.

Skontaktuj się ze mną!

Specjalistyczna Praktyka Ortodontyczna lek.stom. Ewa Hornik-Pietrzyk
Specjalista Ortodonta

+48 32 253 72 56 ewa.hornik@neostrada.pl